Vegyszer és műtrágyamentesen nevelt növények és vetőmagok.

A természet adta lehetőségeket alkalmazom a kertemben, (semmilyen vegyszert, sem műtrágyát nem használok!). Különféle palánták és cserepes növények, gyógy és fűszernövények, dísznövények, trópusi, mediterrán növények különlegességek, friss termések.

 

NÖVÉNYVÉDELEM NÖVÉNYTÁRSÍTÁS 

Itt saját tapasztalatot is, és tanácsot osztok meg arról, hogy milyen növényeket társítsunk, illetve ültessünk egymás mellé, és melyek azok a növények amik nem szeretik egymás társsaságát! Azt is szeretném megmútatni, ismertetni ezen az oldalon, hogy hogyan lehet vegyszernélkül termeszteni egy önellátás szerű életmódban, kiskertben egészséges, ízletes, tartalmas élelmet (zöldséget, gyümölcsöt, takarmányt stb.)

 

TÁRSNÖVÉNYEK ÉS A KÁRTEVŐK ELLENI VÉDEKEZÉSI LEHETŐSÉGEK! Vigyor

Nagyon hasznos társnövény a bársonyvirág, másnéven a büdöske, mely elriasztja a drótférgeket, gyéríti a fonálférgeket, hatásos lótücsök és meztelen csiga ellen, és vonzza a hasznos vadméheket és fürkészdarazsakat.

körömvirág vonzza a levéltetveket pusztító fátyolkát, zengőlegyet, lágybogarat, és riasztja a burgonyabogarat és a fonálférget. Ha gyümölcsfák tányérjába büdöskével együtt ültetjük, még jobb hatást érhetünk el.

Az almafa varasodásátmetélőhagyma gátolja.

sarkantyúka vonzza a tetveket, így fejti ki jótékony hatását. Jól védi a káposztaféléket a lisztecske ellen is. A paradicsom és a burgonya mellett nemcsak jól mutat, de távol is tartja a kórokozókat. Gyümölcsfák köré telepítve a vértetvek ellen, hernyók, csigák, hangyák távoltartásában is hatékony.

A fa alá ültetett kerti zsázsa, sarkantyúka és fodormenta a levéltetveket riasztja, a fehérüröm pedig a gyümölcsmolyokat. A ribiszke mellett a fehérüröm és a metélőhagyma segít a ribiszkerozsda féken tartásában.

 A szeder a burgonya közelében azonban gombabetegségekre fogékonyabbá válik. A szamóca között a fokhagyma a gombabetegségeket és a szamócaatka fertőzését csökkenti.

 Az eper jó társnövénye a körömvirág, bokorbab, saláta, burgonya és a csalán. 

 A szőlő termékenységét az izsóp, minőségét a szilfa közelsége növeli. 

A káposztalepkéket a kapor, zsálya, rozmaring, kakukkfű, fehérüröm, menta és a bársonyvirág riasztja.

burgonya jó társnövényei a borsó, csemegekukorica, zöldbab, torma és a káposzta.

A burgonyán a fehér árvacsalán segít, mert burgonyabogár riasztó. A burgonya nagyon finom köménnyel fűszerezve. Ugyanez a helyzet, ha a kertben egymás mellé ültetjük őket, jobb ízű lesz a közelben fejlődő köménytől.

 

A paprika jól társítható gyógynövényekkel, amelyeknek magas az illóolaj tartalmuk, ez alól egyedül az ánizs a kivétel.

bársonyvirágot minden zöldségnövénnyel érdemes telepíteni a fonálféreg riasztó hatása miatt. A cickafark más illóolaj-tartalmú növény illóolajtartalmát növeli. A csalán jó hatással van szamócára és a paradicsomra. A sarkantyúvirág a retek csípősségét csökkenti. A kamilla a hagymára kedvező hatású. Az édeskömény mellé ne telepítsünk koriandert, mert a csírázását gátolja. Az édeskömény ugyanakkor jó hatású a bokorbabra és a paradicsomra.

A borsikafű (csombor) elősegíti a hagymafélék fejlődését. A bokorbabnak jó társnövénye az uborka, csemegekukorica, zeller és a csombor. 

cékla jó társnövénye a kukorica, burgonya, sárgarépa és a petrezselyem.

kapor elriasztja a sárgarépa gyökértetűt.

Ha káposztafélék mellé koriandert ültetünk, kevesebb földibolhára és káposztapoloskára számíthatunk

kukorica, nagyon jó társnövény a babbal. Én úgy szoktam ültetni, hogy 1 szem kukorica és 2 szem bab mag. 

salátát sárgarépával és nyári retekkel társítsuk.

paradicsomot petrezselyemmel, bazsalikommal ültessük.

tökfélék karósbabbal és csemegekukoricával társíthatók jól

 Az uborka, kukorica, napraforgó köztesként, az uborka és a karalábé, a saláta és a korai káposzta is jó kombináció. Bő termést ad az uborka, ha bársonyvirágot, vagy bazsalikomot ültettünk mellé és védelmezi is.

zeller a paradicsommal és a bokorbabbal díszlik.

 

A hamu hatásos a meztelen csigák ellen!

A hamu nem csak jó trágya a növények számára, de a molyok és a meztelen csigák elriasztására is remekül beválik. Ültetés előtt tegyünk minden négyzetméter földhöz egy lapát hamut.

 

Az ajakos gyógy- és fűszernövények a hasznos beporzóknak mutatják meg a helyes utat, emellett védenek több kártevőtől is.

Az orvosi zsálya hernyók, tetvek, csigák, míg a menta a levéltetű, a földibolha és a káposzta-bagolylepke ellen véd. Mindkét növényt az ágyás szélére érdemes ültetni, hogy gyors terjedésükkel ne nyomják el a haszonnövényeket.

bazsalikom és a citromillatú muskátli légy-és szúnyogriasztó hatású, így érdemes belőle olyan helyre is ültetni, ahol szép nyári estéken üldögélni szoktunk.

borsikafű (csombord) a babféléket védi a fekete levéltetűtől. Ezt is érdemes a szélekre ültetni, mert a tetű a szélső növényeket támadja meg először.

gilisztaűző varádics és a menta fajták, a hangyák ellen jó, és ezt a hatását akkor is kifejti, ha a főzetével locsolunk.

kakukkfű a csigákat, az útifűfajok a levéltetveket tartják távol és védenek a káposzta-gyökérgolyvát okozó gombától.

Ugyancsak a gombák ellen hatásos a kamilla és a cickafark.

 

A fehér üröm – védi a ribizli bokrokat a gombásodástól. Az egyik leghatékonyabb rovarriasztó növény. Elriasztja a csigákat, meztelen csigákat, földibolhát és a káposztalepkét, ezért saláta és keresztesvirágúak jó társa.

Ahogy a gilisztaűző varádicsnál már említettük, nemcsak az segít, ha a gyógynövényeket a haszonnövények mellé ültetjük, hanem a belőlük készült levekkel is hasonló eredményeket érhetünk el.

A növényi levek elkészítéséhez használhatunk friss vagy szárított növényeket. Ha magunk nem szárítottunk, nyugodtan megvehetjük a szárított gyógynövényeket illetve vethetünk magról, palántáról a saját kertünkben. A léhez legjobb az esővíz, de legalábbis lágy vizet használjunk, és ne fémedényben készítsük! Ha frissen szedett növényből készítjük, öntsük fel vízzel, aprítsuk fel, jól gyúrjuk át, majd hagyjuk állni.

 

E körből a legismertebb talán a csalán, mely ásványianyag-tartalmának köszönhetően erősíti a növényeket.

Elkészítés: 1 kg friss (15 dkg szárított) csalánhoz 10 l vizet adunk, majd max. 36-48 óra állás után hígítatlanul használhatjuk. Ha 2 hétig erjesztjük akkor már 1:50 hígításban hetente használjuk permetlének. Öntözővízbe is tehetjük, de közvetlenül a növényre is permetezhetjük. Az is nagyon hatásos, ha a csalánt talajtakaróként szétterítjük, mert a benne található vas és nitrogén így bemosódik a talajba.

 

mezei zsurlót gombabetegségek ellen megelőzésként használhatjuk, mert magas szilíciumtartalma erősíti a sejteket, így a növények ellenállóbbak lesznek.

Elkészítés: 30 dkg zsurlót 5 l vízben 1 órát főzzük, majd ha kihűlt, ötszörös hígításban permetezünk vele.

gilisztaűző varádics rovarok ellen véd por vagy permet formájában.

Elkészítés: 30 dkg varádicsvirágot leforrázunk 10 l vízzel, kihűtjük, és máris permetezhetünk vele.

 

Végül, de nem utolsósorban essék szó a zseniális fokhagymáról is, mely ültetve és locsolva egyaránt elűzi a talajlakó kártevőket az ágyásból.

Elkészítés: Az összezúzott fokhagymát növényi olajjal leöntjük, hogy ellepje, 2 napig a hűtőszekrényben állni hagyjuk, majd leszűrjük és vízzel hígítjuk (4 ek olaj + 4 dl víz).

Amikor téli estéken már a jövő évi ültetéseken gondolkodunk, jó, ha figyelembe vesszük a fenti tudnivalókat, hiszen a jól megválasztott növények társítása sok bosszúságtól kímélheti meg a kertészt.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 85
Tegnapi: 217
Heti: 1 220
Havi: 5 442
Össz.: 1 050 601
Oldal: NÖVÉNYTÁRSÍTÁS ÉS KÁRTEVŐK ELLENI VÉDEKEZÉS
Vegyszer és műtrágyamentesen nevelt növények és vetőmagok. - © 2008 - 2024 - szatmari-naturkert.hupont.hu

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat