Az oldal frissítve volt:2023.11.17.
Retek-Raphanus sativus L.
Retek magot rendelni itt lehet, kattintson a linkre:
http://szatmari-naturkert.hupont.hu/
Saját termésről képeket és leírást talál, görgessen lejebb!
Egyéves növény, amelynek három egymástól jól elkülöníthető változata ismert.
– hónapos retek
– nyári retek
– őszi–téli rete
A magvak (amelyek szivacsszerű bélbe vannak ágyazva) enyhén tojás alakúak vagy kissé kerekdedek és világosbarnák. Csírázóképességét 4–5 évig őrzi meg.
Gyógyhatása
Mérsékelten fogyasztva az emésztést elősegítő, vesetisztító, étvágygerjesztő hatású. Mustárolaj-glikozidjai antibakteriális és gombaölő hatásúak, így kiválóan alkalmas a megfázás és cseppfertőzések megelőzésére.Található benne C-, B1-, B2- és P-vitamin. A C-vitamin mennyisége főleg a termesztési mód függvénye. A szabad földön termesztett retek gumójában mindig több a C-vitamin, mint a hajtatottéban. A C-vitamin-tartalom 30–50 mg/100 g között változik (azonos a paradicsoméval). A reteknek tehát fontos szerepe van a téli és tavaszi vitaminellátásban.
A kis piros hónapos retek a tavasz első zöldsége!
Hőigénye kicsi, már 2°C-on megindul a csírázása (optimum 20°C), kelés után, szikleveles korban 5-6°C-on fejlődik legjobban, később (2-4 leveles korban), a gumóképződés kezdetéig 12-13°C a legkedvezőbb. Nappal teljes fényben 18-20°C-ot, éjjel és borult időben pedig 6-8°C-ot kíván. A hideget viszonylag jól tűri, a csíranövény -3°C-ot, a kifejlett növény -6°C-ot is elvisel károsodás nélkül.
Retek hónapos – piros korai
Szabadföldi fajta. Színe világos piros, formája gömbölyű. Vetés február - március, október - november, 1-2 cm mélyre, sor távolság 20-25 cm, tő távolság 3-5 cm. Másodvetésre is alkalmas. Kelés után ritkítást igényel. Víz igényes, húsa fehér ropogós, nehezen pudvásodik, (fásodik).
Tenyészideje: 30-35 nap.
Fehér vajretek
- tavaszi és őszi ültetésre egyaránt jó
Szabadföldi fajta. Színe fehér, formája gömbölyű. Vetés március - április, május, szedés május, június. Másodvetésre is alkalmas, vetés szeptember, október, szedés, október, november. Mélység 1-2 cm, sor és tőtávolság 40x10 cm. Kelés után ritkítást igényel. Víz igényes, húsa fehér ropogós, nem fás, enyhén csípős.
Tenyészideje: 50-70 nap.
Retek - rózsaszínű saját keresztezésű fajta. kedvenc
Két fajta retek összeporzásából, hoztam létre.
- nagyon ízlete édes és zsenge retek lett, 30-40 napos tenyészídejű
Szabadföldi fajta. Színe rózsaszín, formája gömbölyű, kissé hosszúkás. Vetés március - április, május, szedés május, június. Másodvetésre is alkalmas, vetés szeptember, október, szedés, október , november. Mélység 1-2 cm, sor távolság 20-25 cm. Kelés után ritkítást igényel.
Francia reggeli retek
Korai hajtatásra és szabadföldi termesztésre egyaránt alkalmas, nehezen pudvásodó fajta. A gumó jellegzetes hengeres alakú, élénkpiros színű fehér végződéssel. Különleges formája és íze miatt közkedvelt.
Vetés: március-szeptemberig, szabadföldbe. 6-14 0C fokon 6-8 napig csírázik. Kelés után ritkítjuk.
Vetőmagszükséglet: 3-5 g/10 m2. Térállás: 15-20x3-5cm.
Szedés: áprilistől-októberig.
Húsvéti rózsa retek
Késő tavaszi, kora nyári szabadföldi termesztésre alkalmas, gyors növekedésű fajta. Levélzete nagy, gumója félhosszú, kármin rózsaszín, lefelé keskenyedő. Húsa fehér, enyhén csípős ízű.
Vetés:májustól augusztusig, szabadföldbe. 6-14 0C-on 6-8 napig csírázik. Kelés után ritkítjuk.
Vetőmagszükséglet:6-10 g/10 m2. Térállás:25-30x3-5cm.
Szedés:júliustól októberig
Jánosnapi retek
Jégcsap retek
Gumója üvegesen fehér, középnagy, hosszú, répa alakú, tömött, pudvásodásra, repedésre nem hajlamos, enyhén csípős ízű, nyári vetésre javasolt.
Lila retek - különlegesség
- saját fejlesztésű mag
Müncheni sörretek
Hosszú tenyészidejű (90-110 napos), jól tárolható fajta. Dús lombja sötétzöld. Gumója széles vállú, kúp vagy tojás alakú, fehér színű, ízletes. Nem pudvásodik, nyári és őszi fogyasztásra termeszthető.
Vetés:júniustól-augusztusig, szabadföldbe. 6-14 0C fokon 6-8 napig csírázik. Kelés után ritkítjuk.
Vetőmagszükséglet:6-10 g/10 m2. Térállás:25-30x3-5cm.
Szedés: augusztustól-októberig.
Téli piros retek
Téli fekete retek-Raphanus sativus L. var. niger
A fekete retek a káposztafélék (Brassicaceae, Cruciferae) családjába tartozó növény, a retek egy változata. Őshazája valószínűleg Dél-Ázsia, a hagyományos japán és indiai orvoslásban is említést tesznek róla.A népi gyógyászatban évszázadok óta ismert mint emésztésjavító, epehajtó, epekőképződés-gátló és féreghajtó.
A fekete retek gazdag C-, B1- és B2-vitaminban, valamint kiemelkedő kalcium, vas, kálium, magnézium foszfor tartalma. Illóolajok, enzimek, flavonoidok és a keresztesvirágúakra jellemző kémiai anyagok, a glükozinolátok is megtalálhatóak benne.
A fekete retek, aktiválja és regenerálja a májsejteket. Serkenti az epetermelést, máj tonikként működik, ezért segít méregteleníteni és megtisztítani a májat. Oldja az epehólyagban kialakuló koleszterinkövet (ami a leggyakoribb epekőtípus), csökkenti az epehólyag gyulladást és megtisztítja a vért.
Sötétfekete héjú, fehér húsú 200–250 g tömegű gumókat fejleszt. Lombja erős növekedésű. Pincében a sárgarépához hasonlóan jól tárolható.
Vetés ideje:augusztustól-október végéig
Mélység:2-3 cm. Sortávolság:35-35 cm, Tőtávolság:10-15 cm.
Felhasználás: Hasonlóan a többi retekféléhez, a fekete retket is általában nyersen fogyasztjuk, felszeletelve, enyhén sózva. Reszelve, sóval, kevés olíva olajjal, fokhagymával összekeverve, pirítós mellé is kínálhatjuk.