Az oldal frissítve volt: 2023.11.21.
SZERKESZTÉS ALATT!
SALÁTA FAJTÁK
Mángold
Hitelt érdemlő írásos feljegyzések szerint három-négyszáz évvel ezelőtt a mángoldot Magyarországon és a környező országokban széles körben termesztették. A főúri, a kolostori és a póri kertekből sem hiányozhatott ez a fölöttébb hasznos, és egyszerűen termelhető zöldség-növény.
A mángold (Beta vulgaris convar. vulgaris DC.) a répafélék családjába tartozik. A talajban vastag, gyakran elágazó, húsos fehér gyökeret fejleszt, levelei 40-50 cm hosszúak, húsosak, hullámosak.
Nagyon mutatósak a vörös levélnyelű és pirosas levéllemezű fajták.
A mángoldot magvetéssel szaporítják. 2-3 négyzetméternyi mángold telepítés egy négytagú család igényeit kielégíti. A magokat április második fele előtt nem célszerű elvetni, mert az átmeneti lehűlés is hátráltatja a növények későbbi növekedését. Az erősen savanyú talajok kivételével mindenütt sikeresen termeszthető, ha elegendő napfényhez, vízhez és tápanyaghoz (különösen káliumhoz) jut. A kifejlett növény meglehetősen terjedelmes, ezért úgy kell vetni, hogy a szomszédoktól való távolsága legalább 30-35 cm legyen. A sűrűn kelő növényeket egyelni szükséges. A további ápolása a rendszeres gyomtalanításból áll, betegség ritkán támadja meg.
A kifejlett leveleket júliustól az őszi fagyokig, folyamatosan lehet szedni. Ha ősszel a mángold töveket lehullott lombbal, lekaszált fűvel betakarják, akkor a friss leveleket már március végén lehet szedegetni, mint tavaszi vitaminforrást! Késő tavasszal a tövek felmagzanak, tovább nem fogyaszthatóak.
A bordás mángold nyelét és a levél főerét spárga módján készítik el, a levéllemezéből pedig spenótszerű, A és C vitaminban, valamint szerves savakban gazdag főzelék, köret, mártás készíthető. A találékony háziasszonyok a hús vagy húspótló gombócokat mángol levélbe göngyölik.
Fejes saláta zöld (téli)
Saláta - fodros, tépő, barnás (téli) Erdélyből
Spenótfélék (Spinacia oleracea)
Az egynyári növények közé tartozik, ezen belül is a disznóparaj félékhez. Levelei sötétzöldek, gyökérzete erős.
Új-zélandi spenót (Tetragonia tetragonoides)
más néven (futó spenót) termesztése!
Ez a spenót fajta különlegesége, hogy folyamatosan lehet róla szüretelni, teljesen más, mint a hagyományos ismertebb spenót, mert ezt a nyári melegben lehet termeszteni, szeretni a meleget.
Magját márciusban lehet cserépbe ültetni, palánta nevelésre, és májusban kiültetni a palántát, mikorra megerősödött. Nagyon terjeszkedő fajta, sok hajtást hoz elágazik. Levelei jó húsosak, középkötött, laza talajon fejlődik a legjobban, félárnyékos helyen is jó temést ad.
Csak egyszer kell elvetni a magokat és újra veti magát minden évben, ha hagyjuk, hogy elszorodjon a magja.
Egyéves növény de mégis úgy tünhet mintha évelő lenne, mivel újra veti magát magról! Rombusz alakú levelei az első fagyokig hetente szedhetők.
Fagyérzékeny!
Vetés: állandó helyre, május közepétől, 12 C° fok alatt nem csírázik. 18-30 C° fok között 10-28 nap alatt csírázik. Vetés előtt 24 órával áztassuk be a magokat. Bokros növekedésű, ezért legalább 50 cm-es sortávolságra vessük.
Szedés: júniustól szeptemberig folyamatosan szedhető.
A fiatal, leveles hajtásvégeket kell szedni; ennek hatására oldalhajtásokat fejleszt, és kedvező helyen szinte beborítja a talajt hajtásaival.
Nagyon jó ellenálló fajta, én még nem láttam rajta, semmilyen kártevőt sem megbetegedést!
SÓSKA - évelő
Nagylevelű, hosszúkás fajta
Vetési idő: február, és szeptember
Mélység: 1 cm.
Tőtávolság: 2-3 cm.
Sortávolság: 30-40 cm.
RUCOLA (Eruca sativa)
Borsmustár
Egyéves növény, cserépben ill. balkonládában is nevelhető zöldfűszer. Fiatal levelei folyamatosan szedhetőek. Jellegzetes, füstös-csípős íze miatt az olaszos ételek, saláták elmaradhatatlan ízesítője.
Vetési ajánlás:
Márciustól-május közepéig
Augusztus végétől-október közepéig
Sortáv: 25-30 cm.
Mélység: 1-2 cm.
Tőtáv: szórva
- palántának nem érdemes nevelni
Hidegtűrő növény, szakaszos vetéssel kora tavasztól, késő őszig termeszthetjük. Vetőmagigény:0,5g/m2
Szereti a laza szerkezetű homokos jó vízáteresztő talajt.
Érdemes az első évben a kertbe 2-3 hetente vetni, így folyamatosan lesz friss rukkola salátánk. Ha jönn a meleg elkezd felmagzani, kell hagyni 1-2 növényt legalább felmagzani, hogy elszórja a magját és ezt minden évben megismételve újra veti saját magát, Ezzel az eljárással, csak egyszer kell vetni, és mindig lesz rukkolánk.
A zöld levele gyógyhatásait széles körben alkalmazta a népgyógyászat. Emésztésserkentő, vizelethajtó, nyugtató, összehúzó, tonizáló, vértisztító hatását több leírásban is közölték. Az arabok, akik egyébként ezt a növényt girgirnek nevezték, és kertjeikben termesztették, fűszerként, afrodiziákumként, és szemgyulladás ellen használták. Erucin és erizolin tartalmának köszönhetően állatkísérletek bizonyították bizonyos rákbetegsége elleni hatását. Glükózinolát, flavonoid és karotin tartalma is utal rákellenes hatására. Kimutatták androgén (hím nemi hormonok) jellegű hatását is. Egyes klinikai tesztek vesevédő hatását is bizonyították. Bebizonyosodott antioxidáns, gyulladáscsökkentő, koleszterin szint szabályozó hatása is.
A magolaj többségében eruka savat, olajsavat, és eikozán savat tartalmaz. Manapság újra felfedezték magolajának májvédő, tumor gátló és gyomorfekély elleni hatását. Gyulladás gátló, vizelethajtó és keringésserkentő hatását több kutató is tanulmányozta. Az olajos magvak antibakteriális hatása is bizonyított. Olajának összetételét analizálták, és megállapították, hogy nagy koncentrációban tartalmaz eruka savat, olein savat, cisz11-ekozenoid savat, ezek igazolják a tradicionális orvoslásban való alkalmazását.
Magjának olaja habzó szerként kerül szappanba, masszázs olajok alkotórésze, és saláta olajként is használják. A sajtolt növény takarmányként szolgál, illetve zöldtrágyaként alkalmazzák. A növényből nyert erukasav frakciót polietilén, polipropilén felületkezelő.
Olajáért Pakisztánban és Észak-Indiában termesztiK.
Megjegyzés:
Teljes maglista: http://szatmari-naturkert.hupont.hu/1/elado-vegyszermentes-vetomagok-2018
Kapcsolat, rendelés: http://szatmari-naturkert.hupont.hu/2/kapcsolat