Az oldal frissítve volt: 2024.11.11.
CSICSÓKA - Helianthus tuberosus
Garantáltan vegyszer és műtrágyamentes termesztésből a szatmári-naturkertből származik!
Nézzen körül a weboldal többi aloldalain is, a jobb oldalon található menüben!
KIFOGYOTT!
1. Fehér szabálytalan alakú, erdélyből származó fajta
ültetni: 15 db./tasak - Ft. Kifogyott!
Étkezési válogatott nagyobb méretű csicsóka is kérhető: - Ft./kg. Kifogyott!
KIFOGYOTT!
2. Tápiói sima felületű csicsóka, nemesített változat
ültetni: 15 db./tasak - Ft. Kifogyott!
Étkezési válogatott nagyobb méretű csicsóka is kérhető: - Ft./kg. Kifogyott!
Postázni tudom minden évben október közepétől - végétől a készlet erejéig!
A csicsókát lehet ültetni ősztől tavaszig (októbertől májusig), fészkekbe. Gumója ültetésével szaporítjuk, és eddig legjobban a földből - földbe módszer vált be.
Sortávolság 100 cm, fészkek közti távolság 60-80 cm, mélység minimum 10 cm. Ha kevés van a vetőgumókból, akkor hosszában ketté lehet őket vágni, ha pedig nagyok, akkor négybe. A csicsóka kezdetben lassan nő. Ebben az időben a tövek környékét kapálással kell gyommentesen tartani. Később a hajtások növekedése felgyorsul, és a lombozat egyrészt annyira beárnyékolja a talajt, hogy a gyomok meg sem élnek alatta, másrészt a gyökérzet feldarálja más növények gyökereit.
A kifejlett gumók szedését október elején kezdhetjük meg, de folyamatosan is szedhetjük még télen is.
Ha a gumókat főzés előtt vízben áztatjuk, az édeskés fűszer ízűk eltűnik. Nyirkos homokban hónapokig eltartható. A legjobb módszer: mindig annyit szedni belőle, amennyit azonnal felhasználunk. A burgonyához hasonlóan készíthető el. Saláta, köret, töltelék, kirántott, sült ételek alapanyaga. Nyersen is nagyon ízletes.
Egy bokor alól 3 - 10 kilogramm gumót szedhetünk fel.
Fehér-szabálytalan, göcsörtös alakú ős fajta erdélyből
A csicsóka (Helianthus tuberosus) az őszirózsafélék családjába tartozó gumós évelő, gyógynövény.
Közeli rokonságban áll a napraforgóval. Tavasszal akár össze is lehet őket téveszteni, de később már nem, mert a csicsóka sárga virágai a napraforgóéhoz képest kicsinyek, és jóval később, augusztus elején nyílnak. A növény szára (azonos talajviszonyok között) a napraforgóénál vékonyabb és magasabb, akár 3 m magasra is megnő. Magyarországi éghajlatunkon a késői virágzás miatt a magok már nem tudnak kifejlődni, így magról nem tudunk csicsókát szaporítani.
Gumói, amelyek megvastagodott szárképletek, nem közvetlenül a tövön, hanem az 5–20 cm hosszú gyökérrészen találhatók, ezért nagyobb területen helyezkednek el. Héjuk színe lehet fehér vagy sárga, de a leggyakrabban olyan színű, mint a rózsaburgonyáé. A gumók húsa hófehér.
A csicsóka a nyirkos, üde talajokat kedveli, ahol a talajvíz szintje fél méternél mélyebben van, de a leggyengébb talajokon is megél. Megterem a sekély termőrétegű, kötött, sőt a futóhomok talajú területeken is.
Gumója a fagy iránt érzéketlen, ezért ősszel nem szedik ki, hanem egyszerre csak annyit, amennyi pár napi felhasználásra elégséges. A szárát ősszel levágják és juhokkal etetik fel.
A csicsóka fontos diabetikus alapanyag lehet, íze is hasonlít a burgonyáéhoz, de annál jóval édesebb. A 20-28% szárazanyagot tartalmazó gumókban 14-16% inulin és polifruktozánok (levulóz, szinantrin) vannak. Az ezekből keletkező fruktóz (gyümölcscukor) lassabban növeli meg a vércukor szintet, mint a szőlőcukor.
Fehér szabálytalan alakú, erdélyből származó fajta
Tápiói sima felületű csicsóka, nemesített fajta
Megtekínthető egy rövid videó a csicsóka virágzásáról:
https://www.youtube.com/shorts/CdJ8nPdH7l4